REGULAMIN CMENTARZA
Parafii Rzymskokatolickiej pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy
w Starym Opolu
Na podstawie art.2 i art. 45 ust. 1 Ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 29, poz.1542 z poźn. zm.) w związku z art. 8 ust. 3, art. 23 i art. 24 Konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzeczpospolitą Polską podpisanym w Warszawie dnia 28 lipca 1993r. (Dz. U. Nr 51, poz. 318) stanowi się co następuje.
§ 1
Cmentarzem w Nowym Opolu administruje Parafia Rzymskokatolicka pw. MB. Nieustającej Pomocy w Starym Opolu.
§ 2
Cmentarz grzebalny jest miejscem poświęconym. To miejsce ciszy i modlitwy. Miejscu temu należy się cześć religijna i poszanowanie.
§ 3
Na cmentarzu w Nowym Opolu urządza się groby:
a) ziemne zwykłe;
b) ziemne o utwardzonych ścianach (fundamentach pod przyszły pomnik);
c) ziemne – rabatki;
d) groby murowane – grobowce;
e) kolumbaria.
§ 4
Na cmentarzu stosuje się opłaty za:
a) miejsca grzebalne;
b) korzystanie z terenu cmentarza dla wykonania usług pogrzebowych i cmentarnych;
c) korzystanie z obiektów cmentarnych;
d) pozwolenie na wykonywanie prac remontowo-budowlanych;
e) dokonanie wpisu o zmianie dysponenta grobowca;
f) przywrócenie prawa do grobu.
§ 5
1. Opłaty za miejsca grzebalne wymienione w § 3 wnosi się na okres 20 lat.
2. Opłaty nie podlegają zwrotowi.
3. W przypadku dochowania do istniejącego grobu lub miejsca rezerwowego pobiera się opłatę uzupełniającą do pełnych 20 lat.
4. Przedłużenie umowy na dalsze 20 lat wymaga ponownego uiszczenia opłaty 20-letniej (w roku kalendarzowym, w którym wygasa ważność poprzedniej opłaty).
5. Opóźnienie we wniesieniu kolejnej opłaty 20-letniej nie może przekroczyć 1-go roku.
6. W wypadku nie wniesienia w terminie opłat określonych w niniejszym paragrafie możliwe jest przywrócenie praw do grobu za zgodą zarządcy cmentarza.
7. W przypadku grobu, w którym od ostatniego pochowania zwłok upłynęło mniej niż 20 lat, przyjęcie opłaty 20-letniej nie wymaga zgody zarządcy cmentarza i nie pobiera się opłaty za przywrócenie prawa do grobu.
8. W przypadku nieuiszczenia opłaty 20-letniej w terminach określonych w ust. 4 i 5 niniejszego paragrafu grób kwalifikuje się do likwidacji, co jest zgodne z obowiązującymi w tym zakresie przepisami (art. 7 ust. 2 Ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych).
9. Likwidacja grobu winna być poprzedzona informacją umieszczoną na grobie na co najmniej 3 miesiące przed terminem jego likwidacji.
10. Z czynności związanych z likwidacją grobu sporządza się protokół.
§ 6
1. Grób ziemny zwykły nie może być użyty do ponownego pochowania w nim zwłok przed upływem 20 lat.
2. Do dysponowania wolnym miejscem w grobie ziemnym przeznaczonym do pochowania więcej niż jednej osoby uprawnieni są członkowie rodziny zmarłego spoczywającego w tym grobie według podanej kolejności:
a) współmałżonek;
b) krewni zstępni (dzieci, wnuki itd.);
c) krewni wstępni (rodzice, dziadkowie itd.);
d) krewni boczni do 4 stopnia;
e) powinowaci w linii prostej do 1 stopnia.
3. Posiadanie prawa, o którym mowa w ust. 2, nie upoważnia do odstępowania miejsca osobom innym niż wymienione w tym ustępie.
4. Prawo do grobu nie podlega przekazaniu na rzecz innych osób z pominięciem kolejności wymienionej w ust. 2.
5. Prawo do grobu nie podlega przepisom o dziedziczeniu.
6. Każda zmiana dysponenta grobu lub miejsca zarezerwowanego winna być uzgodniona w kancelarii cmentarza i potwierdzona na piśmie.
7. Dysponentem nowo wybudowanego grobu murowanego (grobowca), przeznaczonego do pochowania więcej niż jednej osoby, jest osoba, która poniosła nakłady na jego wybudowanie i uiściła należną opłatę cmentarną.
§ 7
1. Z chwilą pochowania do grobu, o którym mowa w § 6 osoby zmarłej, o dysponowaniu pozostałymi miejscami w tym grobie decyzję podejmuje wspólnie osoba wymieniona w § 6 oraz członkowie najbliższej rodziny osoby zmarłej według kolejności podanej w § 6 ust. 2.
2. W sprawie dochowania do istniejącego grobu, decyzję podejmuje zarządca cmentarza lub upoważniona przez niego osoba.
3. Wniesienie opłaty 20-letniej za grób przez osobę nie wymienioną w § 6 ust.2, nie uprawnia do pochowania w nim zwłok tej osoby lub innej przez tę osobę wskazanej.
4. Osoby wymienione w § 6 ust. 2 mogą udostępnić ich grób do pochowania zmarłej osoby spoza swojego grona, która pozostawała ze spoczywającym w grobie w stosunku bliskości i prowadziła z nim wspólne gospodarstwo domowe przez co najmniej 5 lat, z tym że:
a) prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego winno być udokumentowane i poparte stosownymi oświadczeniami,
b) w przypadku, gdy osoba spoczywająca w grobie nie ma żyjących krewnych lub powinowatych wymienionych w § 6 ust.2, decyzję o możliwości pochowania osoby zmarłej, która pozostawała w stosunku bliskości i prowadziła ze zmarłym wspólne gospodarstwo domowe, podejmuje zarządca cmentarza lub upoważniona przez niego osoba.
c) członkowie rodziny zmarłego, dochowanego do istniejącego grobu, na zasadzie przewidzianej w ust. 4 niniejszego paragrafu nie nabywają prawa do dysponowania tym grobem.
§ 8
1. Ekshumacja zwłok i szczątków może być dokonana:
a) na umotywowaną prośbę osób uprawnionych do pochowania zwłok, za zezwoleniem inspektora sanitarnego zgodnie z obowiązującymi zasadami,
b) na zarządzenie prokuratora lub sądu.
2. Zwłoki osób zmarłych na choroby zakaźne (wg wykazu ustalonego przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej) nie mogą być ekshumowane przed upływem 2-ch lat od dnia zgonu, chyba że co innego zarządzi prokurator lub sąd.
3. Miejsce po ekshumacji pozostaje do dyspozycji zarządcy cmentarza bez zwrotu opłaty 20-letniej.
§ 9
1. Groby (w tym murowane - grobowce) oraz miejsca rezerwowe pod te groby nie mogą być przedmiotem obrotu prywatnego.
2. W przypadku zrzeczenia się praw do grobu murowanego zarządca cmentarza wypłaca jego dysponentowi odszkodowanie ustalone przez specjalistę wskazanego przez zarządcę cmentarza i dysponenta uwzględniając aktualny koszt budowy takiego grobu oraz stopień jego zużycia.
§ 10
Grobowce winny być wybudowane w ciągu 12 miesięcy od przydzielenia miejsca. W przypadku przekroczenia tego terminu, miejsce przechodzi do ponownej dyspozycji zarządcy cmentarza bez zwrotu opłaty 20-letniej.
§ 11
Miejsca rezerwowe przeznaczone do pochowania zwłok określonej osoby, w przypadku pochowania jej w innym grobie, przechodzą do dyspozycji zarządcy cmentarza, bez względu na uiszczoną opłatę.
§ 12
Pochowki może wykonywać tylko ta osoba lub firma, która ma podpisaną umowę z zarządcą cmentarza i otrzyma zlecenie z kancelarii parafii.
§ 13
Załatwianie spraw formalno-organizacyjnych niezbędnych do przyjęcia zwłok i do pochowania na cmentarzu, jak też innych spraw związanych z działalnością cmentarza lub pracami wykonywanymi na tym cmentarzu odbywa się w kancelarii parafialnej w Starym Opolu, przy kościele w dniach i godzinach jej urzędowania.
§ 14
1. Przyjęcie zwłok do pochowania na cmentarzu następuje po przedstawieniu przez osobę zainteresowaną wymaganych dokumentów, a przede wszystkim odpisu karty zgonu. Oryginał karty zgonu, w której sporządzono adnotację Urzędu Stanu Cywilnego o zarejestrowaniu zgonu przechowuje Parafia wykonująca obrzęd pogrzebu. W przypadkach, w których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że przyczyną zgonu było przestępstwo, do pochowania zwłok wymagane jest ponadto zezwolenie uprawnionego organu państwowego.
2. W wypadku przyjęcia do pochowania zwłok osoby zmarłej poza granicami kraju, wszelkie dokumenty niezbędne do pochowania, wystawione w obcym języku, winny być przedłożone z wierzytelnym tłumaczeniem na język polski.
§ 15
Pracownik kancelarii parafialnej w Starym Opolu jest upoważniony do żądania od osoby zainteresowanej udokumentowania skróconym odpisem aktu stanu cywilnego, dowodem osobistym lub innym wiarygodnym dokumentem stopnia pokrewieństwa lub powinowactwa w zakresie niezbędnym do ustalenia uprawnień do pochowania zwłok, a także żądać stosownego oświadczenia złożonego w jego obecności lub potwierdzonego przez notariusza, adwokata lub radcę prawnego.
§ 16
Wszelkie prace remontowo-budowlane np. wymiana pomników, remont już istniejących, wylewanie lub układanie chodniczków na cmentarzu, wymagają pozwolenia Proboszcza Parafii i mogą być prowadzone w dni powszednie od godz. 8.00 do 18.00, W/w prace nie mogą też być wykonywane w niedziele i święta kościelne oraz w dniach od 29 października do 4 listopada. Prace prowadzone poza w/w godzinami lub bez zezwolenia kancelarii cmentarza uważane są za nielegalne.
§ 17
1. Na terenie cmentarza jest bezwzględnie zakazane:
a) zakłócania ciszy, porządku i powagi miejsca;
b) ustawiania ławek i ogrodzeń bez zezwolenia Proboszcza Parafii;
c) przebywania dzieci w wieku przedszkolnym bez opieki dorosłych;
d) wysypywania odpadów poza pojemniki do tego przeznaczone;
e) przebywania w stanie nietrzeźwym lub spożywania wszelkich napojów alkoholowych;
f) wprowadzania zwierząt;
g) handlu;
h) kradzieży złożonych na grobach kwiatów, świec, wieńców i innych rzeczy znajdujących się na cmentarzu;
i) jazdy pojazdami, za wyjątkiem pojazdów firm kamieniarskich wykonujących usługi za zezwoleniem Parafii w ramach odrębnie zawartych umów;
j) samowolnego sadzenia i usuwania krzewów bądź drzew.
2. Na terenie cmentarza zakazuje się – bez uprzedniego zgłoszenia w kancelarii parafialnej i uzyskania zgody – dokonywania następujących czynności:
a) prac kamieniarskich i budowlanych;
b) wjeżdżania pojazdami mechanicznymi i konnymi;
c) prowadzenia jakiejkolwiek działalności gospodarczej czy zarobkowej.
§ 18
Zasady funkcjonowania firm pogrzebowych, kamieniarskich i innych na terenie cmentarza w Nowym Opolu ustala zarządca cmentarza.
§ 19
W wypadku naruszenia postanowień niniejszego regulaminu, zarządcy cmentarza przysługują uprawnienia wynikające z przepisów szczególnych regulujących poszczególne rodzaje naruszeń.
§ 20
Książka skarg i wniosków jest dostępna w kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania. Skargi i wnioski można również kierować do zarządcy cmentarza, którym jest Proboszcz Parafii pw. MB. Nieustającej Pomocy w Starym Opolu.
§ 21
W sprawach nie uregulowanych niniejszym regulaminem mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 23, poz.295 z poźn. zm.).
Stare Opole, 1 października 2019 r.
Zarządca cmentarza
Proboszcz Parafii pw. MB. Nieustającej Pomocy
w Starym Opolu