Home

15435697360298 roraty

Zapraszamy młodszych i starszych a przede wszystkim rodziców z maluchami i wszytskimi dziećmi w każdą środę i sobotę o godz. 6.00 na przepiękne nabożeństwo adwentowe ku czci Matki Bożej zwane Roratami. We środę dzieci zapraszamy na słodkie śniadanie.

„RORATE CAELI DESUPER” - TO PIERWSZE SŁOWA ŁACIŃSKIEJ PIEŚNI TŁUMACZONEJ JAKO „SPUŚĆCIE ROSĘ NIEBIOSA”. OD NICH POCHODZI FUNKCJONUJĄCA DO DZIŚ NAZWA - RORATY. BYĆ MOŻE NIE WSZYSCY POSŁUGUJĄCY SIĘ TĄ NAZWĄ WIEDZĄ, ŻE RORATY TO MSZE ŚW. WOTYWNE O NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNIE. TO ZAPROSZENIE DO OCZEKIWANIA NA PRZYJŚCIE PANA RAZEM Z JEGO MATKĄ. RORATY ZNANE SĄ W POLSCE OD XIII WIEKU. PRZEKAZY HISTORYCZNE MÓWIĄ, ŻE ODPRAWIANO JE JUŻ ZA CZASÓW PANOWANIA BOLESŁAWA WSTYDLIWEGO. KRÓL, UMIESZCZAJĄC NA OŁTARZU ZAPALONĄ ŚWIECĘ, MIAŁ MÓWIĆ: „GOTÓW JESTEM NA SĄD BOŻY”.

PIERWSZE FORMULARZE RORATNICH MSZY ŚW. ZNALEZIONO W KSIĘGACH LITURGICZNYCH CYSTERSÓW ŚLĄSKICH. W XIV WIEKU RORATY STAŁY SIĘ POPULARNE W CAŁEJ POLSCE, JEDNAK SZCZYTOWY OKRES ICH ROZWOJU PRZYPADAŁ NA WIEK XVI. WTEDY TEŻ DZIAŁAŁY KAPELE I BRACTWA RORANTYSTÓW, KTÓRYCH ZADANIEM BYŁO DBANIE O SZCZEGÓLNIE UROCZYSTY SPOSÓB SPRAWOWANIA TYCH WOTYWNYCH MSZY ŚW. W PRZESZŁOŚCI BYWAŁO TAK, ŻE W KATEDRACH I KOLEGIATACH RORATY ODPRAWIANO PRZEZ CAŁY ROK. Z CZASEM ZOSTAŁY OGRANICZONE TYLKO DO OKRESU ADWENTU.

Żadna modlitwa nie kojarzy się z Adwentem tak bardzo, jak modlitwa na Mszach św. roratnich. Tajemniczość i mrok. Zapalone lampiony w rękach dzieci symbolizują oczekiwanie w gotowości. Mrok w kościele i cisza - kiedy jest ciemno, jest największa. Dzieci wiedzą, że dzieje się coś szczególnego, coś zupełnie innego od tego, co proponuje świat dookoła, coś zupełnie innego nawet od zwykłych nabożeństw w ciągu roku

  

.

regulamin cmentarza

adopcja

Przyrzeczenie abstynenckie

Karta wypominkowa

Adres

Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy
Stare Opole
(Dekanat suchożebrski)
ul. Jana Pawła II 11
08-103 Siedlce

Msze Święte

w niedzielę: 
7.30; 10.00; 12.00;
18.00 (w roku szkolnym)

w dni powszednie:
6.30; 18.00

Ta witryna używa plików cookies do celów statystycznych oraz do zapewnienia pełnej funkcjonalności dla różnych przeglądarek i systemów operacyjnych. To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

  I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk