Życie Sakramentalne

Sakrament Chrztu Świętego

Co to jest chrzest?

Chrzest jest pierwszym z siedmiu sakramentów w Kościele katolickim, który:
• gładzi grzechy (grzech pierworodny);
• daje życie nadprzyrodzone (łaska uświęcająca);
• czyni nas członkami Kościoła katolickiego;
• daje udział w kapłaństwie Chrystusa;

Jakimi słowami Pan Jezus ustanowił sakrament chrztu?

Po swoim zmartwychwstaniu Pan Jezus ustanowił sakrament chrztu, mówiąc do swoich uczniów: „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego” (Mt 28, 19).

Jak się chrzci?

Chrzci się przez zanurzenie kandydata w wodzie lub przez polanie wodą jego głowy, wypowiadając przy tym słowa: „…ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”.

Dlaczego chrzest przyjmuje się tylko raz w życiu?

Chrzest przyjmuje się jeden raz w życiu, ponieważ wyciska on na duszy niezatarte, duchowe znamię, „charakter”, który uzdalnia ochrzczonego do uczestnictwa w kulcie chrześcijańskim.

Kto może chrzcić w razie konieczności?

W razie konieczności (zagrożenia życia dziecka) każda osoba może udzielić chrztu (np. pielęgniarka w szpitalu), pod warunkiem, że ma szczerą intencję uczynienia tego, co czyni Kościół, i poleje głowę kandydata, wypowiadając jednocześnie słowa formuły trynitarnej: „IMIĘ KANDYDATA + ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”.

W naszym kościele udzielamy
CHRZTU ŚWIĘTEGO
w drugą i czwartą niedzielę miesiąca
podczas Mszy Świętej o godz. 12.00

Przed Chrztem należy:

• odbyć katechezy chrzcielne;
• zgłosić się do kancelarii parafialnej przynajmniej miesiąc przed uroczystością, uzgadniając termin Chrztu;
• umówić się w tygodniu przed planowanym terminem Chrztu na spotkanie i spisanie Aktu- przynosząc do kancelarii następujące dokumenty:

1. Wyciąg aktu urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego;

2. Wyciąg z aktu ślubu kościelnego rodziców dziecka (przy chrzcie pierwszego dziecka);

3. Nazwiska i imiona CHRZESTNYCH* z adresem zamieszkania i datą urodzenia;

4. Zaświadczenie z parafii rodziców chrzestnych (jeśli są spoza naszej parafii), że są praktykującymi katolikami;

5. Jeżeli rodzice są spoza naszej parafii, potrzebne jest pozwolenie właściwego proboszcza na Chrzest w innej parafii;

*Kto może być CHRZESTNYM?

• Jest wyznaczony przez przyjmującego chrzest albo przez jego rodziców, albo przez tego, kto ich zastępuje, a gdy tych nie ma, przez proboszcza lub szafarza chrztu i posiada wymagane do tego kwalifikacje oraz intencję pełnienia tego zadania;
• Jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić;
• Jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej;
• Nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest.

*Kto nie może być CHRZESTNYM?

• niewierzący czy osoby innej wiary;
• apostata czy osoba niepraktykująca;
• żyjący na kontrakcie cywilnym lub bez żadnego ślubu;
• niebierzmowani;
• prowadzący gorszący tryb życia;
• młodzież nie uczęszczająca na katechizację;

Rodzice i chrzestni mają obowiązek uczestniczenia w katechezach chrzcielnych, które odbywają się w naszej parafii w każdą pierwszą sobotę miesiąca po Mszy św. o godz. 18.00 (można w innej parafii uczestniczyć w katechezach)