Rodzina

pantaleonePragnę przedstawić krótkie zasady, o których każdy z nas wie, czasami jednak zdarza się o nich nam "zapomnieć." Kolejna podstawowa sprawa, ale dlaczego nie przypominam sobie tego z lekcji? Pewnie mnie nie było....

Dobry sąsiad - ważna sprawa

Powiedz pierwszy „dzień dobry”, a korona Ci z głowy nie spadnie. Najbliższych sąsiadów warto znać, bo mogą okazać się pomocni, np. przyjeżdża kurier a nas nie ma w domu i prosimy o zostawienie przesyłki u sąsiada. Poza tym, przyjemniej się mieszka w otoczeniu przychylnie nastawionych ludzi. Pozdrawiaj więc tych, których regularnie spotykasz na swojej ulicy czy pod domem. Przekonasz się wkrótce, że uznają Cię za znajomego.

Gdy sąsiadka ci pomogła... i np. odebrała list polecony lub zadzwoniła w twoim imieniu do elektryka, nie zapomnij jej serdecznie podziękować. Nie rób kwaśnej miny, gdy zauważysz, że lubi wiedzieć, co robisz i kto cię odwiedza. Pamiętaj, że będzie równie czujna także w czasie twojej nieobecności. Czujny sąsiad jest lepszy od alarmu.

Jeżeli szykujesz huczną imprezę warto jest najbliższych sąsiadów zawiadomić o tym osobiście. Określ godzinę zakończenia przyjęcia.

Telefoniczna etykieta

Telefoniczna cisza nocna obowiązuje każdego ale… porę telefonowania dostosuj do trybu życia rodziny i przyjaciół. Niektórych można przecież zastać w domu dopiero po godzinie 22.00! Ograniczenia dotyczą raczej osób obcych, do nich nie należy dzwonić później niż o godzinie 20.00.

Przedstawiaj się – nie wszyscy rozpoznają twój głos nawet jeśli dzwonisz do znajomych lub rodziny, nie zapomnij się przedstawić, najlepiej z imienia i nazwiska. Unikniesz kłopotliwych sytuacji – roztargniony mąż przyjaciółki nie będzie musiał się domyślać, z kim rozmawia albo siostrzeniec zgadywać, która ciotka czy wujek dzwoni.

Nie bój się powiedzieć, że nie masz czasu, gdy ktoś zadzwoni nie w porę, nie miej skrupułów przyznać, że jesteś zajęta. Obiecaj, że oddzwonisz i określ porę. Najlepiej, jeśli to osoba dzwoniąca pyta, czy nie przeszkadza.

Ups, znów zapomniałaś wyłączyć komórkę!  Wyłączenie telefonu ma być naturalnym odruchem w momencie gdy wybierasz się do Kościoła, teatru czy kina. Również w czasie ważnych spotkań prywatnych i służbowych wycisz lub wyłącz telefon.

Nie wszyscy mają ochotę na słuchanie Twoich rozmów!  W miejscach publicznych rozmowy telefoniczne ogranicz do absolutnego minimum, chyba że znajdziesz ustronne miejsce, gdzie będziesz mógł spokojnie kontynuować rozmowę. Nie chodzi tu o to, że tobie trudno rozmawiać. To ty będziesz przeszkadzać innym. Współpasażerowie w pociągu czy autobusie, goście w restauracji na pewno nie chcą słuchać, jak spędziłeś dzień.

Ustaw dyskretny dzwonek, elektryzujący dzwonek twojego telefonu nie musi stawiać na baczność wszystkich dookoła. Wybierz sygnał, który ty łatwo rozpoznasz, ale który nie będzie drażnił innych i nie będzie wybijał się ponad wszystkie inne dźwięki.

W Internecie też obowiązują zasady

Nie zostawiaj e-maili bez odpowiedzi. Zaglądaj do poczty przynajmniej raz dziennie. Ideą poczty elektronicznej jest szybkość wymiany informacji, więc zgodnie z tą zasadą nie wypada pozostawiać e-maili bez odpowiedzi. Odpowiedzi powinno się udzielić w ciągu 24 godzin.

Przestrzegaj zasad pisania elektronicznych listów. Pisz zwięźle i na temat, to nie miejsce na rozwlekłe opowieści. W nagłówku podawaj zawsze temat, aby adresat od razu wiedział, o co chodzi. Odpowiedzi wysyłaj jako zwykłe listy, nikt nie będzie miał kłopotów z ich otwieraniem. W tekście nie używaj drukowanych liter – w internetowej konwencji to równoważnik podniesionego głosu.

Nie zarzucaj znajomych dowcipnymi załącznikami, „rozrywkowe” załączniki wysyłaj tylko do tych znajomych, którzy wyraźnie sobie tego życzą. Dla wielu osób filmiki i rysunki to po prostu tzw. spam, na przeglądanie którego tracą czas i który zajmuje pamięć komputera.

Zaproszenie e-mailem – tylko z konieczności. Pamiętaj, że korespondencja elektroniczna wciąż nie ma takiej wagi jak odręcznie napisany list czy telefoniczna rozmowa. Dlatego wiadomościami nadzwyczajnej wagi nie wypada się dzielić za pośrednictwem maila. Dotyczy to np. zaproszenia na ślub lub inne ważne uroczystości rodzinne.

Savior-vivre korzystania z urządzeń mobilnych:

Ten aspekt kształtuje się na niskim poziomie. Z powodu braku zasad korzystania ze smartfona w domu, w szkole oraz w miejscach publicznych, przyzwolenie na używanie mobilnego narzędzia komunikacji na zajęciach lekcyjnych, w Kościele, podczas prowadzenia samochodu czy podczas posiłku jest niestety bardzo duży. 

Niestety młodzież w badanej grupie w zasadniczej części nie posiada wzorców odpowiedzialnego korzystania z urządzeń cyfrowych przy zachowaniu elementarnego bezpieczeństwa.

Zatem kochani na początku wymagajmy od siebie, a potem możemy wymagać od innych.

Źródła:
www.dobre-maniery.com
www.savoir-vivre.wieszjak.pl
www.savoir-vivre.com
www.niedziela.pl

 

regulamin cmentarza

adopcja

Przyrzeczenie abstynenckie

Karta wypominkowa

Adres

Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy
Stare Opole
(Dekanat suchożebrski)
ul. Jana Pawła II 11
08-103 Siedlce

Msze Święte

w niedzielę: 
7.30; 10.00; 12.00;
17.00 (w roku szkolnym)

w dni powszednie:
pn-pt 6.30; 18.00
sobota 7.30; 18.00

Ta witryna używa plików cookies do celów statystycznych oraz do zapewnienia pełnej funkcjonalności dla różnych przeglądarek i systemów operacyjnych. To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

  I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk