Rodzina

czerw pajakJeszcze 30 lat temu zwyczaj tatuowania się – w naszym kręgu kulturowym – był ograniczony do wąskich środowisk utożsamianych z tzw. marginesem społecznym. Tatuaże nosili wówczas głównie przestępcy, narkomani i członkowie różnych subkultur młodzieżowych (skinheadzi, punki, heavy-metalowcy). Przełom XX i XXI wieku stał się jednak widownią niesamowitej wręcz popularności tatuaży. Używając pewnej retorycznej przesady, można powiedzieć, iż zaczęli tatuować się wszyscy: aktorzy, gwiazdy rocka, sportowcy, dzieci z tzw. dobrych domów itd.

Moda na tatuaże osiągnęła swój szczyt. Coraz więcej młodych, ale i starszych, osób decyduje się na wykonanie permanentnego rysunku na skórze. Teraz podczas wakacji obserwuję jak wytatuowane są szczególnie młode dziewczyny. Pewnego razu gdy byłam z rodziną w Energylandii (rodzaj wesołego miasteczka) zapytałam młode dziewczyny dlaczego zrobiły sobie tatuaże, odpowiedziały mi, że bardzo lubią kwiatki, zwierzęta i takie tatuaże sobie zrobiły. A co będzie jeżeli za pięć czy dziesięć lat moda na tatuaże przeminie? Będą niemodne? Czy młodzi ludzie zastanawiają się nad tym? Piszę to ku przestrodze młodych ale również rodziców aby mieli świadomość, że tatuaż nie jest obojętny ani dla zdrowia ani również nie jest obojętny w wymiarze duchowym.

Jeśli czytamy Pismo Święte, wcześniej czy później zauważymy zawarty w nim kategoryczny zakaz wykonywania tatuaży. O co chodzi? Przecież wszyscy to robią i to „nic takiego”. Dlaczego Bóg nam tego zabrania?

„Nie będziecie się tatuować. Ja jestem Pan!” (Kpł 19,28)

Sprawa jest absolutnie jednoznaczna i w zasadzie nie podlega dyskusji: Prawodawca objawiający swoją wolę na Synaju wskazał na szereg praktyk pogańskich, kategorycznie zabraniając swojemu ludowi w to wchodzić. Nie trzeba wielkiego wysiłku, by zauważyć, że w jednym szeregu z tatuażem w wersetach Kpł 19,26-31 są zakazane czary (magia), prostytucja (nierząd) oraz okultyzm (wywoływanie duchów). Moc i kategoryczność tych zakazów wyraża kilkakrotnie powtórzona formułka „Ja jestem Pan!”, oznaczająca, że Bóg jest święty i nie toleruje tego typu praktyk powiązanych z demonicznymi wierzeniami pogańskimi. Tym demonicznym praktykom Bóg przeciwstawia nakaz: „Będziecie zachowywać moje szabaty i szanować mój święty przybytek. Ja jestem Pan!” (Kpł 19,30).

Tatuaż może być groźny dla zdrowia zarówno ze względu na potencjalne zakażenia, ale i toksyczne składniki farb wprowadzanych pod skórę. Z badań przeprowadzonych w niezależnych instytucjach wynika, że niektóre kolory tuszu są szczególnie szkodliwe, np. zielony ma wysoką zawartość arsenu. Naukowcy z Wydziału Zdrowia Publicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach wzięli pod mikroskopy barwniki wykorzystywane w profesjonalnych salonach tatuażu. Zbadali je pod kątem zawartości metali ciężkich oraz potencjalnego ryzyka, które niosą dla zdrowia. W czasie wykonywania badań skupiono się na zdefiniowaniu poziomu, takich metali jak: kadm, ołów, chrom, rtęć, arsen i cynk.

Szczególnie niebezpieczne są tusze kolorowe, które zawierają graniczne ilości kadmu, ołowiu i arsenu. Zdecydowanie mniej szkodliwe dla zdrowia są tusze czarne. Nie tylko zawartość metali ciężkich stanowi powód do niepokoju. W niektórych rodzajach tuszów znajduje się bowiem nanocząsteczki, ftalany oraz węglowodory, które silnie oddziałuje na gospodarkę hormonalną i wykazują potencjalne działanie rakotwórcze. Jeżeli zdecydujemy się na pokrycie skóry gęstymi wzorami, które wymagają użycia dużej ilości kolorów, musimy liczyć się z tym, że działamy na szkodę dla naszego zdrowia. Osoby, które szczególnie upodobały sobie kolor zielony, muszą liczyć się z tym, że w czasie tatuowania dojdzie do przekroczenia dopuszczalnej dla arsenu dawki toksycznej.. Niemieccy naukowcy przeprowadzili eksperyment, w którym wstrzyknęli tusze do tatuażu pod skórę myszy. Aż 32 proc. barwnika zniknęło po upływie 42 dni, a większe cząsteczki skumulowały się w węzłach chłonnych. Najmniejsze cząsteczki trafiły zaś do krwioobiegu i zostały rozprowadzone po organizmie. Analogiczny eksperyment, przeprowadzony 8 lat temu w Chinach, zakończył się podobnymi wnioskami. Nano- i mikrocząsteczki srebra, wstrzyknięte pod skórę szczurów, zostały przetransportowane do najważniejszych organów i trafiły do krwioobiegu.

Proces tatuowania może być dość ryzykowny, dlatego warto dokładnie przemyśleć motywacje do wykonania rysunku na ciele. Duże niebezpieczeństwo stanowią także igły, które mogą uszkodzić skórę i doprowadzić do zakażenia. Przy zachowaniu zasad higieny takie ryzyko jest minimalne, niemniej zdarzają się salony tatuażu, w których nie przestrzega się podstawowych zasad higieny.

Tatuaże to coś znacznie ważniejszego niż tylko wzór namalowany na ludzkim ciele. Dla pewnych grup, określone tatuaże mają specjalne znaczenie dlatego też jeśli nie należysz do pewnych subkultur lub nie znasz znaczenia danego symbolu, możesz zostać źle odebrany. Abyś wiedział jakie wzory mogą być uważane za niebezpieczne oraz sprawić Ci wiele kłopotów, postanowiliśmy sporządzić listę tatuaży. Za niektóre z nich w pewnych krajach możesz pójść do więzienia! Lepiej wiedzieć na jakie symbole warto uważać!

Niebezpieczne tatuaże – Budda

Obraz jakiegokolwiek Boga na ciele jest uważany za bluźnierstwo, dlatego turyści z tatuażami Buddy podczas podróży do krajów buddyjskich, często trafiają do aresztu.

Koniczyna

Często uważa się, że czterolistna koniczyna to symbol szczęścia, co jednak jeśli wykonasz tatuaż koniczyny z trzema liśćmi? Może to oznaczać, że jesteś częścią irlandzkiej grupy przestępczej, tak więc jeśli któryś z członków ganku zobaczy u Ciebie tatuaż i będzie wiedział, że nie jesteś częścią gangu, możesz mieć poważne kłopoty.

Niebezpieczne tatuaże – Łza

Tatuaż łzy pod prawym okiem może oznaczać, że dana osoba popełniła morderstwo lub usiłowała kogoś zabić. Ten tatuaż ma ogromne znaczenie dla więźniów, dlatego jeśli ktoś robi go „dla zabawy”, może zostać źle odebrany w kręgu kryminalistów, ponieważ więźniowie uważają, że trzeba „zapracować” sobie na taki wzór.

Yakuza

W Japonii tylko osoby należące do największej na świecie grupy przestępczej, mają prawo posiadania takiego tatuażu. Yakuza to najpotężniejszy i najniebezpieczniejszy gang przestępczy w Japonii. Więc każdy, kto ma ten typ tatuażu i nie należy do Yakuzy, najprawdopodobniej spotka się z poważnymi kłopotami.

Niebezpieczne tatuaże – Drut kolczasty

W kręgu kryminalistów tatuaż drutu kolczastego oznacza, że dana osoba została skazana. Każdy supeł na drucie oznacza jeden rok więzienia. Dlatego, gdy przestrzegający prawa obywatel decyduje się na ten tatuaż, byli skazańcy mogą go uznać za kryminalistę lub za osobę lekkomyślną, która nie docenia tradycji więziennych.

Symbole pierścieni na palcach

Pierścienie na palcach to najszybszy i najłatwiejszy sposób na stwierdzenie, czy jego posiadacz był w przeszłości skazany i jeśli tak to czy był szanowaną osobą w więzieniu. Każdy pierścień pokazuje siłę ich autorytetu oraz doświadczenie.

Niebezpieczne tatuaże – krzyż na klatce piersiowej

Tatuaż dużego krzyża na klatce piersiowej jest bardzo niebezpieczny w Rosji. To tatuaż, który dostają najgroźniejsi przestępcy w tym kraju. Zrobienie go dla zabawy jest naprawdę ryzykowne, ponieważ jeśli doświadczony przestępca go zobaczy, właściciel tatuażu może zostać oskarżony o kłamstwo.

Pajęczyna

Pajęczyna to rodzaj autobiografii wśród skazanych ludzi. Oznacza to, że byli skazani przez długi czas i że walczyli z uzależnieniem od narkotyków. Jeden pierścień w pajęczynie stanowi jeden trudny rok z czyjegoś życia. W ten sposób przestępcy rozpoznają „swoich” i mają bardzo negatywną reakcję na osoby, które mają te tatuaże tylko dlatego, że wydają im się zabawne.

Niebezpieczne tatuaże – drapieżny lew

Ludzie kojarzą ryk lwa z odwagą i potęgą. W świecie kryminalistów, osoby które mają na swoim ciele ryczącego lwa, pokazują że są osobami lubiącymi przemoc i są gotowe do popełnienia brutalnych przestępstw, za które nie będą żałować. Przestępcy uważają, że aby nosić taki tatuaż trzeba sobie zasłużyć.

Trzy kropki

en mały, niewinnie wyglądający tatuaż na całym świecie oznacza to samo – Mi vida loca (Moje szalone życie). Nie mówi nic o właścicielu, poza faktem, że złamał prawo lub ma inne powiązania ze światem przestępczym. Oczywiście, jeśli nigdy nie miałeś problemów z prawem, lepiej nie wykonywać tego wzoru.

Niebezpieczne tatuaże – korona z 5-cioma zakończeniami

W Stanach Zjednoczonych, tatuaż korony z 5-cioma zakończeniami jest symbolem gangu Latin Kings. Gang ten jest jednym z największych latynoskich gangów zarówno w więzieniu, jak i poza nim. Oczywiście uzyskanie tatuażu dla zabawy jest niezwykle niebezpieczne.

Karty

W świecie przestępczości zorganizowanej każda karta do gry ma swoje znaczenie. Dlatego kilka kart może wiele powiedzieć na temat przestępcy.

Niebezpieczne tatuaże – gwiazdy

Gwiazda to zwykły tatuaż dla osób przebywających w więzieniu. Znaczenie zmienia się w zależności od miejsca, w którym znajduje się tatuaż. Na przykład gwiazdy na kolanach oznaczają, że ta osoba nigdy nie podda się niczyjej woli, a gwiazdy na ramionach reprezentują siłę i szacunek.

Klaun

W Brazylii taki obrazek może kosztować Cię nawet życiem, ponieważ jest to bardzo obraźliwy tatuaż skierowany do służb mundurowych. Spowodowane jest to faktem, że w Brazylii takie tatuaże wykonują ludzie, którzy zabili policjanta.

Niebezpieczne tatuaże – Symbole polityczne

Ludzie, którzy mają tatuaże związane z poważnymi zagadnieniami politycznymi i religijnymi, powinni być gotowi do walki o swoje poglądy w dowolnym momencie. W wielu krajach te tatuaże są karane grzywnami, a nawet karami więzienia, zwłaszcza jeśli obrażają wiarę i idee innych ludzi.

Na zakończenie podam dwa przykłady z życia. Miałam kolegę, który w pewnym momencie dał się namówić na tatuaż. Cieszył się z niego kilka lat, po czym tak bardzo chciał się go pozbyć, że wypalił sobie skórę na ręce. Wolał mieć bliznę niż tatuaż, którego się wstydził. A drugi przykład zasłyszany od księdza egzorcysty. Chłopak, z którego wypędzano demona, miał tatuaż (jakiś tam wcale nie satanistyczny, zwykły wzorek). W czasie egzorcyzmu ten tatuaż palił go jak ogień i chłopak wiele by dał, by go nie mieć na swoim ciele. Warto więc sto razy się zastanowić, czy naprawdę będziemy przez całe życie chcieli mieć coś nieusuwalnego na swojej skórze i czy nie przeszkodzi nam to w spotkaniu się z Bogiem.

Strzeżcie się pozorów zła

Czynienie na swym ciele malowideł, znaków i napisów, nawet jeśli by je uznać nie za złe i/lub same w sobie (co byłoby dyskusyjną tezą) to niewątpliwie wciąż pociąga za sobą wiele z pozorów bezbożności i nieprawości. Historyczne pochodzenie tatuażu jest ewidentnie pogańskie, praktyka ta została jasno zakazana przez Pana Boga, zaś współcześnie inspiracje i treść olbrzymiej większości tatuaży należy określić mianem złych i demonicznych. Istnieje więc wiele ważnych powodów by trzymać się od tatuaży z daleka.

Z poważaniem mama Ania

Źródło:

https://zdrowo.pl/lifestyle/czy-tatua%C5%BCe-s%C4%85-bezpieczne/

https://genialne.pl/niebezpieczne-tatuaze/

https://archiwum.milujciesie.org.pl/nr/zagrozenia_duchowe/nie_bedziecie_sie_tatuowac.ht

http://www.bibula.com/?p=50160

 

 

regulamin cmentarza

adopcja

Przyrzeczenie abstynenckie

Karta wypominkowa

Adres

Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy
Stare Opole
(Dekanat suchożebrski)
ul. Jana Pawła II 11
08-103 Siedlce

Msze Święte

w niedzielę: 
7.30; 10.00; 12.00;
17.00 (w roku szkolnym)

w dni powszednie:
pn-pt 6.30; 18.00
sobota 7.30; 18.00

Ta witryna używa plików cookies do celów statystycznych oraz do zapewnienia pełnej funkcjonalności dla różnych przeglądarek i systemów operacyjnych. To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

  I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk