Rodzina

2czerwcaKochani rodzice i dzieci wielkimi krokami zbliża się dzień Pierwszej Komunii Świętej i pierwszej spowiedzi. Zastanawiam się jak ten czas szybko mija, jak te nasze dzieci dorastają. Przed nami wspaniały czas i ważne żebyśmy wspólnie z naszymi pociechami wykorzystali ten czas w sposób jak najpełniejszy. Zachęcam do przeczytania poniższych treści, aby otworzyły nam się oczy na sprawy niby jasne i oczywiste.

Przedstawiam wspomnienia pewnej starszej Pani, która z łezką w oku wspominała swoją komunię, a w dalszej części rady i porady pani psycholog.

Moja I Komunia przypadła na lata powojenne. W domu było biednie, rodzice ciężko pracowali na roli, a nas dzieci było pięcioro. Ja byłam najstarsza z rodzeństwa. Marzyłam o sukience i pantofelkach ale to było tylko marzenie. Jednak mamie udało się pożyczyć sukienkę od kuzynki i pantofelki, które były za małe, ale nieważne cieszyłam się, że będę miała taki strój. Przyjęcia i prezentów nie było dostałam obrazek komunijny.

Jak ważnym wydarzeniem dla dziecka jest pierwsza komunia święta?

Przystąpienie do tego sakramentu to ważne przeżycie duchowe dla dziecka i jego rodziny. Jest to też pewnego rodzaju rytuał, stanowiący ważny etap w życiu, nie tylko duchowym. Dziecko zaczyna brać odpowiedzialność za swoje zachowanie. Pójście do pierwszej komunii jest wyraźnym tego sygnałem, dziecko spowiada się już ze swoich grzechów, czyli ma wstępne rozróżnienie, co robi dobrze, a co źle. Ale nie należy zapomnieć komunia to dla wielu dzieci nie tylko duchowe przeżycie, lecz także okazja do zdobycia wielu ekscytujących prezentów.

Jak rodzice powinni w tym czasie wspierać dziecko?

Zrozumienie prawdziwego znaczenia tego sakramentu dla przeciętnego dziecka jest na pewno bardzo trudne. Dlatego znaczącą rolę powinni odgrywać rodzice – jako osoby najbliższe dziecku muszą starać się wytłumaczyć mu jak najwięcej, aby komunia nie kojarzyła się jedynie z pięknymi ubraniami, wystawnym przyjęciem oraz masą prezentów. Prawdziwe znaczenie tej uroczystości może być łatwo zagłuszone przez współczesny sposób przeżywania uroczystości pierwszej komunii. Dzieciom przygotowującym się do tego sakramentu powinno mówić się przede wszystkim o jego wielkiej wadze w wierze katolickiej,

Jak zatem zachować równowagę, by dla dziecka najważniejszą częścią uroczystości nie były prezenty?

Mówi się, że obecne komunie przypominają małe wesela. Stanowią na pewno nie lada wydatek dla rodziny. Wielokroć rodzice decydują się wziąć kredyt, by dostosować się do aktualnie panującej mody i wyprawić wystawne przyjęcie. Ważne jest, żeby do tego ważnego dnia nie było przypisane tylko otrzymywanie prezentów i wystawne przyjęcie, bo dziecko w ogóle nie zrozumie sensu tego wydarzenia. Od właściwego przeżycia tej uroczystości zależy często późniejsze duchowe życie i stosunek do otaczającej rzeczywistości. Pierwsza komunia to nie tylko ważne wydarzenie w życiu dziecka, ważne jest również dla całej rodziny. Jest to okazja to spotkania z rodziną i wspólnych rozmów. Niestety takie sposobności są dość rzadkie w obecnym czasie. Należałoby więc to wykorzystać do umocnienia więzi.

Jak nauczyć dziecko przyjmowania prezentów, na co zwrócić uwagę?

Jeśli chodzi o prezenty, dzieci idące do komunii mają również zdecydowanie większe wymagania. Idą z duchem czasu i oczekują nowinek technicznych, nie zwracając uwagi na charakter uroczystości. Najpopularniejsze prezenty to quad, smartfon, tablet, laptop, konsola do gry, rower oraz aparat i pieniądze. Komunia staje się w pewnym sensie licytacją prezentów, a nie duchowym przeżyciem. Tutaj się powtórzę - ogromną rolę odgrywają rodzice, na nich spoczywa odpowiedzialność przygotowania dziecka do tego wydarzenia i uczulenie na to, co w tym dniu jest najważniejsze. Wiadomo, że prezenty będą i z każdego będziemy się cieszyć. Ważna, aby dziecko wiedziało i rozumiało, że nie każdy dostaje drogie prezenty.

Jakie podarunki będą najbardziej odpowiednie?

Pamiętajmy, aby podarunki i przyjęcie nie przesłoniło duchowego charakteru uroczystości. Należy zachować umiar i rozsądek. Prezent może być sygnałem, jaki system wartości panuje w danej rodzinie. Natura tego prezentu mówi dziecku, co jest ważne w jego rodzinie. Komunia to uroczystość religijna, dlatego byłoby dobrze, żeby prezenty miały charakter religijny, na przykład Biblia lub medalik albo książki o charakterze edukacyjnym. Mogą one pomóc dziecku w przeżyciu tego święta. Warto spojrzeć na zakup prezentu pod kątem indywidualności dziecka: jego cech charakteru, pasji i zainteresowań oraz zastosowania.

Z poważaniem mama Ania

https://gazetalubuska.pl/jak-pomoc-dziecku-przezyc-pierwsza-komunie-radzi-psycholog/ar/12062828

regulamin cmentarza

adopcja

Przyrzeczenie abstynenckie

Karta wypominkowa

Adres

Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy
Stare Opole
(Dekanat suchożebrski)
ul. Jana Pawła II 11
08-103 Siedlce

Msze Święte

w niedzielę: 
7.30; 10.00; 12.00;
17.00 (w roku szkolnym)

w dni powszednie:
pn-pt 6.30; 18.00
sobota 7.30; 18.00

Ta witryna używa plików cookies do celów statystycznych oraz do zapewnienia pełnej funkcjonalności dla różnych przeglądarek i systemów operacyjnych. To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

  I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk