Home

Rekolekcje Wielkopostne - online z ks. Jackiem Seredą

rekolekcje1yt rekolekcje2ytrekolekcje3yt

pantaleoneKilka słów, myśli, przypomnień na temat Wielkiego Postu, może coś o istocie tego szczególnego czasu...

1. Czwarte przykazanie kościelne, które nas obowiązuje, brzmi: „Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach”.

Okresami pokuty są właśnie - czas Wielkiego Postu i wszystkie piątki roku!

W Środę Popielcową i Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe 2 posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości. Post ścisły obowiązuje wszystkich pomiędzy 18. a 60. rokiem życia.

Pozostałych wiernych zachęcamy także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę swoich możliwości. Zwłaszcza dzieci i młodzież trzeba w duchu jedności rodziny do tych postaw wychowywać!

Wypada też przypomnieć, że wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje we wszystkie piątki w ciągu roku, wszystkich od 14. roku do końca życia.

2. Szaty liturgiczne okresu wielkopostnego są koloru fioletowego, ale to nie oznacza tylko smutku, żałoby, żalu czy śmiertelnej trwogi, to wyraz tęsknoty za zbawieniem, poszukiwania sensu życia i śmierci, to symbol wolności, dostojeństwa, tajemnicy i nadziei na osiągnięcie przez każdego z nas wiecznego szczęścia.

W Środę Popielcową w Ewangelii, usłyszeliśmy, jak Chrystus przypomina trzy podstawowe wymagania, będące pomocą w życiu wiarą. To ważne wskazanie, jak dobrze przeżyć czas nawrócenia, czas łaski, czas Wielkiego Postu. To jest: modlitwa, post i jałmużna!

Pan Jezus przestrzega, by tych praktyk nie spełniać po to, aby się podobać ludziom, aby nas chwalili!!!

3. W oparciu o medialny przekaz - co to jest POST? - może się kojarzyć niektórym z wszelkiego rodzaju dziwactwami, które miałyby wiązać się z ascezą, postem i pokutą tzn.: spanie w trumnach, głodzenie się, biczowania, pokutne wory, 24 godz. na dobę modlitwy, narzekanie, biadolenie i ponure miny… 

To fałsz, ślepa ulica, tego nie mówi i nie poleca Chrystus! A dlaczego, niektórym, tylko tak kojarzy się Wielki Post?

Może często chodzi o zagłuszenie własnego sumienia i usprawiedliwienie swojego nic nierobienia w tej materii...?

4. Prawdą jest, że dla wielu katolików piątkowe powstrzymywanie się od pokarmów mięsnych jest zadaniem nie do wykonania, przerasta ich możliwości - zatem oczywiste staje się, że dla takich "duchowych mięczaków" Wielki Post - to wielkie przerażenie! Lepiej nie mówić, udawać, że nic ważnego się nie dzieje...

5. Trzeba przyznać, że praktyka postu obejmuje pewne „klasyczne” formy umartwień, takie jak: niejedzenie słodyczy, rezygnacja z telewizji, zabaw, głośnej muzyki, alkoholu, papierosów, ograniczanie pokarmów, udział w wielkopostnych nabożeństwach itp. - Tych form powinien każdy z nas doświadczyć na samym sobie.

Taka asceza wzmacnia wolę, wyraża gotowość do nawrócenia, jest świadectwem żywej wiary. Pamiętajmy jednak, że postu nie można ograniczyć jedynie do "ujarzmiania przewodu pokarmowego"!

Do opanowania są także oczy, uszy, język, wyobraźnia...

6. Jeśli ktoś nie zdecyduje się na szczere, głębokie, zaangażowane wejście w czas wielkopostnej modlitwy, pokuty i czynów miłości bliźniego – pewnie nie przeżyje prawdziwej radości Poranka Zmartwychwstania. Nie poczuje mocy wielkanocnego - Alleluja, i jak to mówił papież Franciszek- "utknie na kanapie". Co zostanie? Może jedynie koszyczek ze święconką i to "niby- świętowanie"?

7. Na koniec trochę konkretnych propozycji wielkopostnych postanowień według ks. Aleksandra Radeckiego.

Obejmują one trzy drogi, wiodące do doskonałości... - modlitwa (M), post (P) i jałmużna (J).

Wersja dla mocarzy duchowych:

(M) Przyjść na Eucharystię przynajmniej na 5 minut przed jej rozpoczęciem i pozostać kolejne 5 minut po jej zakończeniu na prywatną modlitwę.

(P) Dla Kierowców: Prowadzić pojazd wyłącznie z dozwoloną prędkością.

(J) Zaangażować się w jakąś konkretną działalność charytatywną.

Wersja dla średniozaawansowanych:

(M) W ramach modlitwy wieczornej przeczytać z uwagą teksty czytań liturgicznych na następny dzień.

(P) Nastawić budzik na żądaną godzinę poranną/wieczorną i na ten sygnał natychmiast wstawać/kłaść się na spoczynek.

(J) Zaangażować się z uśmiechem (!) we wspólne przygotowywanie posiłków w domu (zakupy, prace w kuchni, sprzątanie po posiłkach).

Wersja dla najsłabszych:

(M) Wziąć udział w nabożeństwach Gorzkich Żali czy Drogi Krzyżowej w parafii.

(P) Używać telefonu/internetu wyłącznie do niezbędnych rozmów i zadań obowiązkowych (bez gier, filmów, przeglądu wiadomości, muzyki itp.). Zadanie to zrealizować najpierw we wszystkie piątki Wielkiego Postu; gdy wynik będzie pomyślny – można zakres tych ograniczeń rozszerzyć.

(J) W każdym tygodniu Wielkiego Postu (jest ich sześć) odwiedzić przynajmniej jedną osobę chorą, samotną, wymagającą pomocy.

 

Z Liturgii Godzin:

"Oto teraz czas właściwy

Dany nam przez dobroć Boga

Aby poprzez umartwienia

Świat uleczyć od słabości

Boże niechaj wyrzeczenia

Wzmocnią ducha oraz ciało

Byśmy mogli pragnąć szczerze

przyjścia dnia wieczystej Paschy..." Amen

Dyplom wdzięczności MIVA2018

/miva2018

Dyplom wdzięczności MIVA2019

/miva2019

Dyplom wdzięczności PRO MISSIO

/dyplomelektro1

Dyplom wdzięczności PRO MISSIO

/dyplomelektro2

Dyplom wdzięczności MISJE

/dyplomboromeuszki

regulamin cmentarza

adopcja

Przyrzeczenie abstynenckie

Karta wypominkowa

Adres

Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy
Stare Opole
(Dekanat suchożebrski)
ul. Jana Pawła II 11
08-103 Siedlce

Msze Święte

w niedzielę: 
7.30; 10.00; 12.00; 18.00

w dni powszednie:
6.30; 18.00

Ta witryna używa plików cookies do celów statystycznych oraz do zapewnienia pełnej funkcjonalności dla różnych przeglądarek i systemów operacyjnych. To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

  I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk