Home

triduum

Nazwą „Triduum Paschalne” określamy trzy dni, podczas których chcemy towarzyszyć Jezusowi jak Jan, by tak jak on najwcześniej doświadczyć radości zmartwychwstania.ą „Triduum Paschalne” określamy trzy dni, podczas których chcemy towarzyszyć Jezusowi jak Jan, by tak jak on najwcześniej doświadczyć radości zmartwychwstania.

Triduum Paschalne rozpoczyna się w Wielki Czwartek. Tego dnia wspominamy ostatnią wieczerzę, czyli ostatnie spotkanie Jezusa z apostołami.

Jest to święto Eucharystii i kapłaństwa. Msza święta odprawiana w Wielki Czwartek jest szczególnie uroczysta, a przy ołtarzu gromadzą się wszyscy kapłani. Po zakończeniu Eucharystii kapłan zanosi Najświętszy Sakrament do ciemnicy. To miejsce ma przypominać, że w nocy, podczas modlitwy w ogrodzie Oliwnym, Jezus został aresztowany.

Kolejny dzień Triduum Paschalnego to Wielki Piątek. Tego dnia wspominamy mękę i śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. W Wielki Piątek nie odprawia się Mszy Świętej – chrześcijanie spotykają się w kościele na liturgii Meki Pańskiej. Słuchają ewangelijnej opowieści o Mece oraz adorują krzyż. Tego dnia jest on równy Najświętszemu Sakramentowi – to znaczy, że jest w nim obecny Jezus Chrystus.

Na koniec przy dźwięku kołatek kapłan przenosi Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego. Można pozostać przy nim na modlitwie do późnych godzin, a także przyjść pomodlić się w Wielką Sobotę.

Wielką Sobotę najpierw przychodzimy do kościoła poświęcić pokarm na stół wielkanocny. Po zmroku gromadzimy się natomiast na Wigilii Paschalnej. Składa się ona z kilku części. Pierwsza jest liturgia światła, która odbywa się przed kościołem, przy ognisku. Od poświęconego ognia kapłan zapala paschał i wnosi do kościoła. Wszyscy zgromadzeni zapalają od paschału swoje świece i w ich blasku zostaje odśpiewany starożytny hymn o zmartwychwstaniu – radosny Exultet. W Wielką Sobotę odczytuje się więcej czytań niż zwykle (liturgia słowa Bożego). Można w nich usłyszeć całą historię zbawienia. Kolejna część nabożeństwa to liturgia chrzcielna. Przypomina ona, że chrzest jest początkiem naszego życia w wierze. Po liturgii eucharystycznej odbywa się procesja rezurekcyjna – wierni wychodzą z kościoła, śpiewając radosne Alleluja. W ten sposób głoszą wszystkim, że Chrystus zmartwychwstał. W niektórych parafiach procesja rezurekcyjna odbywa się rano w Niedzielę Zmartwychwstania.

Zbliżają się najważniejsze dni roku liturgicznego. Nie może cię wówczas zabraknąć w kościele – odwiedź Wieczernik w Wielki Czwartek, stań pod krzyżem w Wielki Piątek i odwiedź pusty grób w Noc Zmartwychwstania.

 

regulamin cmentarza

adopcja

Przyrzeczenie abstynenckie

Karta wypominkowa

Adres

Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy
Stare Opole
(Dekanat suchożebrski)
ul. Jana Pawła II 11
08-103 Siedlce

Msze Święte

w niedzielę: 
7.30; 10.00; 12.00;
17.00 (w roku szkolnym)

w dni powszednie:
pn-pt 6.30; 18.00
sobota 7.30; 18.00

Ta witryna używa plików cookies do celów statystycznych oraz do zapewnienia pełnej funkcjonalności dla różnych przeglądarek i systemów operacyjnych. To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

  I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk