Home

Rekolekcje Wielkopostne - online z ks. Jackiem Seredą

rekolekcje1yt rekolekcje2ytrekolekcje3yt

+ BÓG ALBO NIC...

Wielkanoc A.D. 2020

W mieszkaniu u ks. Piotra na półce biblioteczki, wśród wielu książek, ostatnio rzuciły mi sie w oczy stojące obok siebie 2 książki kard. Roberta Sarah - "Moc milczenia" i "Bóg albo nic". I pomyślałem, że to dobre streszczenie tego czasu!

1. Moc rodzi się z ciszy, kontemplacji, adoracji, milczenia. Moc wiary, moc życia, wypływa z tej nocy słuchania, czuwania, z Nocy Zmartwychwstania!

2. I albo odnajdziemy w tym czasie Boga, albo nic nam nie zostanie, albo Go szczerze ukochamy i zawierzymy Mu, albo zostanie w nas tylko pustka, lęk, beznadziejność czyli nic!

Nosząc w sercu, te myśli, przypomniałem sobie, że w młodości, to już prawie 30 lat temu, rozczytywałem się w książkach ks. Romana Rogowskiego - autora "Mistyki gór" . Pisał on, że chrześcijaństwo jest religią napięcia między „już” a ,,jeszcze nie”.

JUŻ" się dokonało: Syn Boży stał się Człowiekiem, cierpiał, umarł, zmartwychwstał i wstąpił do nieba.

JESZCZE NIE” jest przed nami: Wcie­lony Syn Boży, Jezus Chrystus, ma powrócić, aby doko­nać sądu i obdarzyć ludzkość zmartwychwstaniem i ży­ciem wiecznym.

Wiemy, że każda sytuacja trudna wymaga czujności, gotowości i uwagi, stan napięcia prowadzi do postawy czuwania, wysiłku, poświęcenia, ofiary...

Tak jak czuwają lekarze czy pielęgniarki przy chorych, cierpiących, konających. Tak, jak politycy czuwają nad napiętą sytuacją polityczną, gospodarczą, epidemiczną. Tak, jak żołnierze czuwają na straży, w gotowości. Jak rodzice czuwają przy małym dziecku...

Jak wielu ludzi, różnych zawodów i powołań czuwa, tak też, to napięcie między „już" a „jeszcze nie" wymaga też czuwania. Chrześcijaństwo jest religią czuwania, a każdy prawdziwy chrześcijanin jest człowiekiem czuwającym!

W tym czuwaniu jest nieustanna niepewność czasu...

- „Czuwaj­cie, bo nie wiecie, w którym dniu Pan wasz przyjdzie" (Mt 24, 42).

Stąd jest tu niebezpieczna przestrzeń, miejsce na fałszywych proroków, zwodzicieli, na wizje, objawienia, na łatwowierność dusz zalęknionych, pogoń za sensacją... Trzeba uważać, aby się nie dać oszukać!

Dlatego chrześcijańskie czuwanie powinno być aktywne, pełne zaangażowania, ale też roztropne, i mądre - "...bądźcie gotowi, bo w chwili, której się nie domyślacie, Syn Człowieczy przyjdzie" (Mt 24, 44).

Prawdziwe czuwanie oznacza zatem:

1. zostawienie, odrzucenie tego, co nieistotne, mało ważne;

2. skupienie się na rzeczach najważniejszych, nie wolno odkładać tego, co najistotniejsze na potem;

3. odróżnianie tego, co ważne, od tego co mniej ważne.

Św. Paweł napisał: „Rozumiejcie chwilę obecną..." (Rz 13, 11).

Sercem czuwania, wykonywania dobrych wyborów, zrozumienia tej chwili obecnej, jest - „TERAZ"

- „Teraz nadeszła dla was godzina powstania ze snu. Te­raz bowiem zbawienie jest bliżej nas, niż wtedy, gdyśmy uwierzyli" (Rz 13,11).

To „teraz" jest zamknięte między „już" i „jeszcze nie".

To "teraz" jest istotą naszego chrześcijańskiego życia.

To "teraz" jest nocą, która się staje dniem.

Jest światłem życia, nadzieją i głęboką radością.

Jest imperatywem do wypełniania czasu dobrem - „Noc się posunęła, a przybliżył się dzień. Odrzućmy więc uczynki ciemności, a przyobleczmy się w zbroję światła. Żyjmy przyzwoicie jak w jasny dzień: nie w hu­lankach i pijatykach, nie w rozpuście i wyuzdaniu, nie w kłótni i zazdrości" (Rz 13,12-13).

To się nazywa: "teologia chwili obecnej" - To jest ten czas czuwania. To jest ta Noc, Wielka Noc, najważniejsza Noc, a nasze przeżywanie jej, jest najlepszym obrazem tego co najważniejsze...

A więc w tym „teraz", znajdującym się między „już" i „jeszcze nie", jest dana nam łaska, mamy czuwać i przygotowywać się na przyjście Pana. Mamy przyoblekać się w Tego, którego kochany i na którego czekamy:

„Przy­obleczcie się w Pana Jezusa Chrystusa" (Rz 13,14). który zmartwychwstał i życie, który jest i który przychodzi...

Doskonale wyraża to liturgia dzisiejszej Nocy i kolejnych dni wielkanocnych, na nią otwierajmy się całym swoim jestestwem. Amen.

 

Dyplom wdzięczności PRO MISSIO

/dyplomelektro2

Dyplom wdzięczności PRO MISSIO

/dyplomelektro1

Dyplom wdzięczności MISJE

/dyplomboromeuszki

Dyplom wdzięczności MIVA2018

/miva2018

Dyplom wdzięczności MIVA2019

/miva2019

Dyplom wdzięczności MIVA2020

/miva2020

regulamin cmentarza

adopcja

Przyrzeczenie abstynenckie

Karta wypominkowa

Adres

Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy
Stare Opole
(Dekanat suchożebrski)
ul. Jana Pawła II 11
08-103 Siedlce

Msze Święte

w niedzielę: 
7.30; 10.00; 12.00; 18.00

w dni powszednie:
6.30; 18.00

Ta witryna używa plików cookies do celów statystycznych oraz do zapewnienia pełnej funkcjonalności dla różnych przeglądarek i systemów operacyjnych. To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

  I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk