Home

Daj wzrok...

nasz kosciol z lotu ptaka

Ewangelia jest niezmienna, wieczna i opowiada wciąż aktualną historię o każdym z nas...

Ten "pewien człowiek", "niewidomy od urodzenia", to obraz ślepoty duchowej, w której człowiek - ja i Ty, nie wie kim jest, skąd pochodzi, dokąd zdąża, po co żyje... To stan, w którym człowiek nie potrafi zobaczyć Prawdy, która wyzwala, który nie widzi Boga jako kochającego Ojca, siebie jako syna, a innych ludzi jako braci. Żyje czysto biologicznie, żeby było lekko, miło, przyjemnie... Równocześnie doświadcza ciągle lęku, niepewności, bo żyje w kłamstwie, smutku, ciemności, jednym słowem w grzechu!

Bóg jest pierwszy, Bóg widzi... dlatego, to Jezus ujrzał niewidomego, zatrzymał się przy nim, zbliżył się... To nie człowiek widzi Boga pierwszy, ale Bóg dostrzega człowieka, dotyka go, daje znaki, posyła ("Idź obmyj sie w sadzawce Siloam" - co się tłumaczy: Posłany.), aby przejrzał, poszedł za prawdziwym światłem i zaczął po Bożemu patrzeć na siebie i świat. Tylko Bóg, w Jezusie Chrystusie oświeca, otwiera oczy na rzeczywistość, wprowadza do prawdziwego życia w świetle - ważne, fundamentalne jest to, aby uznać, że jest się niewidomym, ślepym!

Ewangelia wyraźnie pokazuje, że ludzie dzielą się na tych, co są niewidomi i chcą się dać poprowadzić ku światłu, i niewidomych, ślepych, którzy zakładają, że tacy nie są! Z kim my się zidentyfikujemy w życiu?

"Wszyscy jesteśmy ślepi. Kiedy jednak przychodzi światło, są tacy, którzy zamykają oczy i pozostają w ciemności, ale są i tacy, którzy otwierają je i są oświeceni" (Silvano Fausti).

(Warto dziś cały 9 rozdział Ewangelii według św. Jana uważnie przeczytać i rozważyć w domu, z rodziną i osobiście...)

A ja biorę do ręki Ewangelię i pytam - jaki jest Jezus na kartach Ewangelii wobec grzeszników?

- wyrozumiały, łagodny, spotykał się z nimi, siadał do stołu, rozmawiał, jadał wraz z nimi, nie odrzucał, nie przekreślał, nie gorszył się, nie potępiał, nie wydawał wyroków, ale przyjmował ich skruchę, żal, przygarniał i przebaczał!

- gorzej było z tymi, którzy uważali się za dobrych, którzy wiedzieli lepiej, znali się na wszystkim, mieli monopol na prawdę, którzy byli przekonani, że nie mają grzechów, nie mają się z czego poprawiać, spowiadać, którzy mówili, że z nimi nie jest źle, że inni są gorsi od nich, że nie potrzebują pomocy, że sobie sami poradzą... - dla takich Jezus był szorstki i gwałtowny!!! „Biada wam!”

-„Groby pobielane” (...czyli na zewnątrz, na powierzchni tapeta, maska, farba, makijaż, a w środku rozkładający się trup!)

Największy grzech, to nie widzieć swoich własnych grzechów.

- "nie mam się, z czego spowiadać..." (- po roku masz tylko jeden lub dwa grzechy?)

- "nie muszę niczego zmieniać w swoim życiu..." (myślisz - inni niech coś ze sobą zrobią!)

Jeśli ślepy twierdzi, że sobie sam poradzi i nie rozpoznaje swego ograniczenia, nie znajdzie nigdy pomocy (...do dołu wpadnie, wcześniej czy później!) Niewidomy, nie może chodzić, ponieważ nie widzi i nie wie dokąd iść!

Dlatego wielu jest takich, którzy "nie chodzą, a uważają, że chodzą, i ślepych, którzy są przekonani, że widzą".

Jeśli chory nie przyzna się i nie powie, o swej chorobie, nie może być leczony... Lekarze mówią, że najtrudniej jest leczyć bardzo małe dzieci, bo one nie powiedzą, nie wytłumaczą, co ich boli...

Przyznaj się do swego problemu, ślepoty, grzechu... Stań w prawdzie!

Przyznaj się do swego grzechu:

- przed sobą samym (...rachunek sumienia)

- przed Bogiem (...żal za grzechy i mocne pragnienie zmiany)

- przed bliźnim (...pojednaj się, przebacz i wyznaj w sakramencie pokuty)

To nie jest łatwe, ale to jest prawdziwa droga...

Ludzka rzeczą jest upaść, diabelską trwać w upadku a chrześcijańską jest powstawać!

Nie jest to łatwe dla wielu z nas, ale pamiętajmy na słowa, jakie Jezus skierował przez św. s. Faustynę:

„Powiedz duszom, gdzie mają szukać pociech, to jest w trybunale miłosierdzia, tam są największe cuda, nie trzeba odprawiać dalekiej pielgrzymki, ani też składać jakichś zewnętrznych obrzędów, ale wystarczy przystąpić do stóp zastępcy Mojego z wiarą i powiedzieć mu nędzę swoją, a cud miłosierdzia Bożego okaże się w całej pełni. Choćby dusza była jak trup rozkładająca się i choćby po ludzku już nie było wskrzeszenia, i wszystko już stracone, nie tak jest po Bożemu, cud miłosierdzia Bożego, wskrzesza tę duszę w całej pełni.”

To jest przesłanie do każdego z nas: „Powiedz ludziom, gdzie mają szukać pociechy!”

- To przesłanie na ten trudny czas epidemii, ograniczenia, kwarantanny czyli 40 dni pustyni, pokuty, nawrócenia...

I jeszcze takie krótkie opowiadanie pt. "Wciąż to samo":
W pierwszą niedzielę po objęciu parafii nowy proboszcz wygłosił kazanie, którym wszyscy byli poruszeni. W następną niedzielę parafianie oczekiwali z niecierpliwością na kolejne kazanie proboszcza. Ksiądz powtórzył słowo w słowo homilię z poprzedniego tygodnia. Podobnie w trzecią, czwartą, piątą niedzielę.

 Jeden ze słuchaczy nie wytrzymał nerwowo:
- Dlaczego mówi proboszcz zawsze to samo kazanie?
- Dlaczego żyjecie - odparł ze stoickim spokojem kapłan - wciąż dokładnie tak samo jak przed sześcioma tygodniami? Jeśli zamienicie w czyn słowa, które wam dotychczas powiedziałem, wtedy usłyszycie coś nowego!

Może dlatego, Pan nie dał nam w tym Wielkim Poście rekolekcji, żebyśmy coś z poprzednich, zamienili w czyn...?

"Światłość świata przyszła, aby dać wzrok ślepym i przekonać tych, którzy sądzą, że widzą".

I może już, tak zupełnie na koniec ... zadanie domowe! np.: posłuchać piosenki w wykonaniu ks. Stefana Ceberka: Synu Dawida, daj wzrok! Panie, abym przejrzał!

ks. Jarek

 

Rekolekcje Wielkopostne - online

z ks. Jackiem Seredą

rekolekcje1ytrekolekcje2ytrekolekcje3yt

Dyplom wdzięczności PRO MISSIO

/dyplomelektro2

Dyplom wdzięczności PRO MISSIO

/dyplomelektro1

Dyplom wdzięczności MISJE

/dyplomboromeuszki

Dyplom wdzięczności MIVA2018

/miva2018

Dyplom wdzięczności MIVA2019

/miva2019

Dyplom wdzięczności MIVA2020

/miva2020

regulamin cmentarza

adopcja

Przyrzeczenie abstynenckie

Karta wypominkowa

Adres

Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy
Stare Opole
(Dekanat suchożebrski)
ul. Jana Pawła II 11
08-103 Siedlce

Msze Święte

w niedzielę: 
7.30; 10.00; 12.00; 18.00

w dni powszednie:
6.30; 18.00

Ta witryna używa plików cookies do celów statystycznych oraz do zapewnienia pełnej funkcjonalności dla różnych przeglądarek i systemów operacyjnych. To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

  I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk